Perşembe, 19 Eylül 2019 06:42

İLETİŞİMDE USTALIK SEMİNERİ

Yazan

İletişimde Ustalık Semineri

Otorite nedir?

Her sorumluluk sahibinin sorumlu olduklarına yön verebilmesi için sahip olması gereken güçtür.

Bir gencin arkadaşlarına, bir yöneticinin çalışanlarına, bir öğretmenin öğrencilerine, bir erkeğin kadına, bir kadının erkeğe, bir çobanın sürüsüne, bir bahçıvanın bahçesine fayda ve güzellik verebilmesi için…

Peki sen sorumlu olduklarına iyide ne kadar yön verebiliyor musun?

Direnç gösteren misin, uyum sağlayan mı, ipi koparan mısın, ipe sarılıp öğrenen mi?

Fark etmek, yeniden değerlendirmek ve bizi daha iyi yapacak dönüşümü başlatmak için bu semineri sunan ve katılan kişilere teşekkür ederiz.

Çarşamba, 21 Ağustos 2019 15:54

AĞUSTOS AYI SEMİNERİNDEN KARELER - 1

Yazan

Bu hafta seminer veren Ahmet Sait IŞIK ve Mert ÖR hocalarımıza sunumlarından dolayı teşekkür ediyoruz.

 

 

 

meği

Haziran ayı Hizmet içi seminerinde sunumlarını sunan öğretmen arkadaşlara ve katılan öğretmenlere teşekkür ederiz...

Pazar, 02 Haziran 2019 07:07

BAYRAM ÖNCESİ KUTLAMAMIZDAN KARELER

Yazan

 

Bayram öncesinde kurum müdürümüz Savaş KAPÇAK tarafından dağıtılan hediyeler ve bayramlaşma için kendisine teşekkür eder, herkese iyi bayramlar dileriz.

 

Cumartesi, 18 Mayıs 2019 06:15

MESLEK TANITIM SEMİNERİNDEN KARELER

Yazan

 

Kurumumuzun fizyoterapist Çisem TAŞKIN dil konuşma terapisti Çiğdem ÖZDEK odyolog Hakan Oğuz SEYYAR alanında uzman öğretmenlerimiz Pakize Narin Teknik ve Anadolu Lisesindeki öğrencilerimiz ile meslek tanıtımı ile ilgili bilgilendirilme yapılmıştır.

Pazartesi, 07 Ocak 2019 14:15

MEDYADA BİZ

Yazan

Aygüneş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Engel Tanımıyor

 
 
 Çerkezköy Aygüneş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Eğitim ve Rehabilitasyon, Dil ve konuşma terapisi, Atipik otizm, Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozuklukları gibi bir çok alanda uzman eğitimci kadrosuyla eğitim vermeye devam ediyor.

Tüm engel gruplarına eğitim veren bir kurum olarak eğitim alanında yapmış oldukları yeniliklerle ön planda olmaya devam ettiklerini belirten Kurum Müdürü Savaş Kapçak, “Kurumumuzda, özel eğitim alan öğretmenleri, çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanları, okul öncesi öğretmenleri, zihinsel engelliler öğretmenleri, sınıf öğretmenleri, fizyoterpist, rehber ve psikolojik danışman, odyolog ve de en son kadromuza dahil olan dil ve konuşma bozuklukları uzmanımız çalışmaktadır. Kurulması üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen yoğun ilgi ile karşılaştık. Özel eğitim alanında, özellikle; Çerkezköy, Saray ve Kapaklı bölgesinde ihtiyaç duyulan dil ve konuşma terapistinin olmaması bizi harekete geçirdi. Terapistlerle olan görüşmelerimiz sonucunda dil ve konuşma bozuklukları uzmanımızın da aramıza katılması ile tüm engel gruplarına eğitim veren bir kurum olarak eğitim alanında yapmış olduğumuz yeniliklerle ön planda olmaya devam etmekteyiz” dedi.

“ERKEN TANI VE MÜDAHALE ÖNEMLİ”
Dil ve Konuşma Terapisi hakkında bilgiler veren Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Çiğdem Özdek, “Anne babanın çalışması, çocuğun bakıcıyla büyümesi ya da teknolojik gelişmelerin uzantısı olarak tablet, telefon ve televizyonla geçirilen uzun zamanlar, çevresel ve sözel uyaranların olmaması, normal gelişim gösteren çocuklarda bile dil ve konuşma becerilerinde geriliğe yol açmaktadır. Erkek çocuk geç konuşur, amcası – babası da geç konuşmuştu, bekleyip görelim yaklaşımları da maalesef müdahalede gecikmeye yol açmaktadır.
Yaklaşık 157 bin nüfuslu Çerkezköy de bugüne kadar Dil ve Konuşma Bozuklukları uzmanı olmadığı için pek çok aile ve birey bu alanda ki sorunlarla baş başa kalmıştır. Çevre illerde bulunan merkezlere ulaşmak ise maddi, manevi pek çok zorluğu da beraberinde getirdiği için gidilememiş ya da devamlılığı sağlanamamış. Oysa ki erken tanı ve müdahale tüm sağlık alanlarında olduğu gibi Dil ve Konuşma Bozukluklarında da çok önemlidir. Erken müdahale ile var olan bozuklukların sonuçları olarak, karşımıza çıkan psikolojik durum, sosyal yaşam ve akademik başarının olumsuz etkilenmesi engellenmektedir.

“TERAPİ ALMANIN YAŞ SINIRI YOKTUR”
Dil ve konuşma terapisi almanın bir yaş sınırı yoktur. Doğumdan itibaren (hatta hamilelik döneminde örn: yarık dudak damaklı bebeklerin ebebeynlerine doğum öncesi danışmanlık ) her yaş grubuna müdahale, destek ve danışmanlık terapistlerce sağlanmaktadır. Örneğin; yarık damak dudağı olan çocuklar, doğumdan itibaren çeşitli beslenme sorunları yaşayabilir. Beslenme sorunu ve bu sendroma bağlı olarak, çocukların dil gelişim basamaklarının, nasıl olması gerektiği ile ilgili ailelere destek danışmanlık yapılarak, ilerleyen zamanlarda da dil ve konuşmaya yönelik terapiler verilmektedir.
Kekemelik; sözel ifade de seslerin veya kelimelerin tekrarı, uzatılması, duraklamaların olmasıyla karakterize olan akıcılık bozukluğudur. Detaylı değerlendirme sonrası terapilere başlanarak bireylerin konuşmalarını kontrol altına almaları ve takılmalarını minimum düzeye indirmeleri sağlanmaktadır.

“BOZUKLUKLAR TAMAMEN ORTADAN KALKMAKTADIR”
Çocuk ya da yetişkinin konuşma seslerinden birini ya da birkaçını söyleyememesi (/r/sesi gibi) ‘’Artikülasyon Bozukluğu‘’ olarak adlandırılmaktadır. ‘’ Fonolojik bozukluk ‘’ ise seslerin edinimi sürecinde, dil kurallarına ait bilgiyi edinememe durumudur ( örn: ‘’kapı’’ yerine ‘’ tapı ‘’ söylenmesi ). Yani; fonolojik bozukluğu olan çocuklarda çeşitli konuşma seslerinin yer değiştirilmesi, düşürülmesi, sözcük öbeklerinin karışması ya da hatalı kullanımı görülmektedir. Bu alanda yapılan terapi yöntemleri ile de bozuklular tamamen ortadan kaldırılmaktadır.

“ZAMAN KAYBETMEDEN UZMANA DANIŞILMALIDIR”
Gecikmiş konuşma; çocuğun yaşına uygun, kendisinden beklenen konuşmayı gerçekleştirememesidir. Eğer bir çocuk 2 yaşına geldiği halde hala tek bir sözcük bile söyleyemiyorsa, zaman kaybetmeden bir uzmana danışılmalıdır. Afazi ise önceden normal olan bir konuşmanın, beyinde meydana gelen, bazı hastalıklar ve hasarlar sonucunda, kaybolması ve konuşamama durumudur. Uygun terapi yöntemi ile bireylerin konuşma anlaşılırlıkları artırılarak etkili sözel iletişim kurmalarına yardımcı olunur.
Özellikle; çocuklarda konuşma problemi olduğundan şüphe duyuluyorsa, zaman kaybetmeden bir Dil ve Konuşma Bozuklukları uzmanına tarafından değerlendirmeye alınarak, uzmanın belirlediği sıklıkta terapiye başlanılmalıdır. Unutulmamalıdır ki; Dil ve Konuşma Bozuklukları bireylerin yaşamlarını önemli derecede etkilemesine karşın, erken teşhis ve doğru terapi yöntemleri ile bireyin yaşamındaki, olumsuz etkiler en aza indirgenebilir ya da tamamen ortadan kaldırılabilir” dedi.

Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Çiğdem Özdek kimdir?
Gazi Üniversitesi Odyoloji Ses ve Konuşma Bozuklukları Yüksek Lisans programını bitiren Çiğdem Özdek, uzun yıllar, Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisinde çalıştı. Gerek yüksek lisans döneminde, gerekse Kulak Burun Boğaz AD nda çalıştığı yıllarda; işitme cihazları, koklear implant, işitsel rehabilitasyon, kekemelik, gecikmiş konuşma, afazi, hızlı bozuk konuşma, artikülasyon bozukluğu, fonolojik bozukluk, özgül dil bozukluğu alanlarında çalışmalar gerçekleştirdi.
Yaklaşık üç aydır Çerkezköy Aygüneş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde çalışmalarına devam eden Özdek, Çerkezköye geldiği günden beri Dil ve Konuşma Bozukluklarından bir ya da birkaçına sahip olan, gerek çocuk gerekse yetişkin pek çok bireyi değerlendirmeye alıp terapilerine devam etmekte.

Çerkezköy’de Adliye yanı ve Çerkezköy Devlet Hastanesi karşısında hizmet veren Çerkezköy Aygüneş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde değerlendirmeler ücretsiz olup randevu alarak ulaşabilirsiniz.
İletişim: 0 542 326 3741
web: cerkezkoyaygunes.com.tr

Çarşamba, 26 Aralık 2018 12:19

BU HAFTAKİ HİZMET İÇİ SEMİNERİ

Yazan

Öğretim yöntem ve tekniklerinin eğitim öğretim sürecinde önemli bir yeri vardır. Sürecin etkili ve verimli olması, yöntem ve tekniklerin yerinde ve amacına uygun kullanımıyla bağlantılıdır. Özel eğitimde, genel eğitimde kullanılan yöntemlerin yanında aşağıda verilen yöntemler de kullanılmaktadır:
✔ Doğrudan Öğretim Yöntemi
✔ Basamaklandırılmış Yöntem
✔ İleri Zincirleme Yöntemi
✔ Geri Zincirleme Yöntemi
 Tüm Beceri Yöntemi
 Ayrık Denemelerle Öğretim Yöntemi

✔ Yanlışsız Öğretim Yöntemleri:

Sabit Bekleme Süreli Öğretim
 Eş Zamanlı İpucuyla Öğretim
Artan Bekleme Süreli Öğretim
Davranış Öncesi İpucu ve Sınamayla Öğretim
 Davranış Öncesi İpucu ve Silikleştirmeyle Öğretim
 Aşamalı Yardımla Öğretim
İpucunun Giderek Arttırılmasıyla Öğretim 
 İpucunun Giderek Azaltılmasıyla Öğretim.

Bu hafta özel eğitimde kullanılan yöntemler Hakkında seminer veren özel eğitim öğretmenlerimiz Nihal TİKDAĞ ve Ceylan KIRMIZITAŞ hocamıza teşekkür ediyoruz.

 

Cumartesi, 17 Kasım 2018 08:52

Ba Sistemi ile öğretim semineri

Yazan

Özel eğitime veya destek eğitime ihtiyaç duyan bireylere okuma yazma öğretilirken bireysel farklılıkların göz önünde bulundurulması gerekmektedir.Özel eğitim alanında okuma yazma ile 

 

Çarşamba, 14 Kasım 2018 13:49

KIZILAY HAFTASI

Yazan

Kızılay hiçbir ayrım gözetmeksizin doğal yıkımlara,savaş yaralılarına,yardıma ihtiyacı olan herkese din,dil,ırk ayrımı yapmadan herkese yardım elini uzatır.Öğrencilerimize Kızılay ile ilgili slayt üzerinde konuştuktan sonra öğrencilerimiz ile birlikte Kızılay taçlarımızı yaptık.

Özel Çerkezköy Aygüneş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi kurucu müdürümüz Savaş KAPÇAK ile Özel Optimed Hastanesi başhekimi Op.Dr.Recep ÇALIŞKAN'i ziyaret ettik . Kendisiyle ve Uzman.Psk.Asli Çağla DÖNER ile "Eğitsel Tanı ve değerlendirmeleri" kapsamında sohbet ettik .Katkılarından dolayı kurumsal iletişim Nagihan AKTAŞ ve Metin DEMiRTAŞ'a teşekkür ederiz .

© 2018 Özel Çerkezköy Aygüneş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi. All rights reserved.

Arama